Bize Ulaşın

Havuz Panoları ve Elektrik Sistemleri

Ülkemizde havuz kültürünün giderek gelişim gösterdiğini ifade edebiliriz. Sadece tatil için gidilen otellerde değil, belediyelerin yaptıkları spor komplekslerinde, üniversitelerde, özel yapılarda ve sitelerde de yerini almaya başladı. Her mevsim yüzme keyfinin yaşanmasını sağlayan havuz sistemlerinin kaliteli şekilde yapılması yüzme keyfinin sonuna denk yaşanmasının en önemli noktasıdır. Bu nedenle havuz elektrik sistemleri ve havuz aydınlatma ekipmanlarının detayların da ihtiyaca ve kapasiteye göre hesaplanmasında fayda var. Özellikle seçilecek olan havuz panolarının ihtiyaç olan kw değerlerin iyi belirlenmesi ve çıkan değerler sonucunda havuz panoları imalatı gerçekleştirilmelidir sitemizde yer alan havuz elektrik sistemleri havuz panoları’nı inceleyerek fiyat ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden kaçak akım rölesi ?

Havuzun aydınlanma sistemleri ve havuz pompalarının kaçak akım rölesine ihtiyacı var mı? Bazı havuz sistemleri kurulumunu gerçekleştiren firmalar kaçak akım rölelerine  gerek duyulmayabilir fakat havuzlar için gerekli tüm tedbir ve önlemlerin alınması zorunludur kaçak akım rölesi havuz merdivenlerinin topraklanması havuz makine odasında bulunan tüm elektrik ekipmanlarının topraklanması önemlidir.

Havuzlarda kaçak akım rölesinin önemi

Kaçak akım koruma rölesi yalıtım hatasından kaynaklanan hata akımını algılar ve algılanan kaçak akım değerini belirlenen değerin üzerine çıkması durumunda bağlı olduğu devreyi keser
Kaçak akım rölesi havuz makine odasında kullanılan  elektrik ekipmanlarının kaçak akımın herhangi bir problemden dolayı cihazlardaki toprak hattı ile boşaltılamadığı durumlarda ana elektrik enerjisini keserek olası bir kazayı felaketi engelleyen sigorta tipi roledir. Kaçak akım rölesi elektrik tesisatlarında olduğu gibi havuz makine odaları için ayrıca hayati önem taşımaktadır.

Havuz aydınlatma Kablo Ekleri

Su altı havuz aydınlatma lambalarının havuz içi bağlantılarının mümkün mertebe kablo eklerinin eksiz yapılması tavsiye edilir. Havuz aydınlatma lambalarının kablolarının ek yapılması ihtiyaç gerektiren durumunda ek olan kısım kablo muffu ve eriyen bant yardımı ile izole edilmelidir.

Havuz Makine Odasında Yangın

Havuz makine adası havuz trafo kablolarının ek yapılmadan trafo girişi sağlanmalıdır eski tip 12 volt 300watt halojen lambaların kablolarının makine dairesi içinde ek yapılması ihtiyaç duyulan durumda ise eklerin kılemens yardımı ile yapılması tafsiye edilmektedir aksi durumlarda ek bağlantı kısmındaki kablolarında gevşeme olabileceği unutulmamalıdır makine odası havuz trafosu çıkışında eklerin gevşemesine ve kablo izolasyona bağlı olarak  havuz makine odasında yangınlara sebebiyet vere bilmektedir.
Havuz makine dairesinde kullanılan havuz pompası havuz trafoları drenaj pompaları dahil olmak sür’ati ile tüm elektrik ekipmanlının topraklama hatlarının bağlantılarının yapılması kaçak akım rölelerin ve sigortaların amper değerlerinin doğru seçilmesi gerekmektedir.
Havuz sigortası amperi değerlerinin doğru seçilmediği durumlarda havuz makine dairesinde bulunun kondansatör yardımı ile çalışan 220 volt havuz pompalarında kondansatörün devreden çıktığı arızalandığı durumlarda motor kılemens kapağın tutuştuğu ve havuz motorunun yandığı durumlar olabilmektedir 380 volt ile çalışan havuz pompalarında ise havuz pompası kw gücüne göre kontaktör termik faz koruma rölesi ile birlikte faz sıralama rölesi tavsiye edilmektedir
Havuz panolarında kontöktörlerin pompa kw değerlerinin altında olması durumlarda köntaktörün kontaklarının erimesi ve kontaktörün yanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Havuz Pompası Neden Yanar Neden Arza Yapar

Havuz pompasının arızalanmasının pompanın yanmasına sebebiyet veren bir çok faktör vardır su ve rutubet dışında elektrik enerjisine bağlı olarak havuz pompası yanması arızalanması hususunda bilgilendirme.
  • 380 Volt havuz pompasının termik ve rolelerinin seçimin doğru yapılmaması  amperaj değerlerinin motor kw gücüne göre ayarlanmaması.
  • 380 Volt pompaların 2 faza kalması durumunda faz koruma rölesinin olmaması ve çalışmaması durumunda termiğin devre dışı kalması durumlarda
  • 380 volt iça çalışan havuz pompasının kontaktörün kontaklarının geçirmemesine bağlı olarak 2 faza kalıp yanması termiğin devre dışı kalması durumlarda
  • 220 volt havuz pompalarının kondansatör erimesine bağlı olarak kondansatörün  devre dışı kaldığı durumlarda
Elektrik enerjisine bağlı voltaj dalgalanmaları düşük voltaj elektrik eberjisi yüksek voltaj elektrik enerjisi havuz pompası ömrünü kısaltarak aralanmasına sebebiyet verebilmektedir. Havuz pompasının sogutma pervanesinin olmaması havuz pompasının kendini soğutamaması durumlarında aşırı ısıdan dolayı elektrik motoru sargılarının kavrulması ve pompanın aralanması.
Havuz makine odasına bağlı rutubet ve elektrik motorunun suyun altında kalması.
Elektrik motoru oksitlenmeye bağlı bilyalarının sıkışması sonucu aralanması.
Havuz pompaların ön filtre sepetlerin tıkalı olması emiş hattının yetersiz olduğu durumlarda elektrik motorunun zorlanması  bağlı olarak arızalanması.

0 Yorum | Arkim | Genel